17 ربیع الاول

نام آن حضرت محمد صلی الله علیه و آله و کنیه ایشان ابوالقاسم است . نام پدر آن حضرت عبدالله ، و نام مادر ایشان آمنه بنت وهب است .

اعلام الوری ج1ص43-45و کشف الغمه ج1 ص15

در هنگام ولادت ، نوری از پیشانی آن حضرت لامع بود و بوی مشک از ایشان ساطع می گشت . نوری در آن شب از سمت حجاز ساطع شد و در تمام عالم منتشر گردید . تخت پادشاهان سرنگون شد ، و همه آنان در ان روز لال بودند و نمی توانستند سخن بگویند . ملائکه مقرب و ارواح اصفیای پیامبران در هنگام ولادت ان حضرت حضور یافتند ، و رضوان خازن بهشت با حوریان نازل شدند ، و ابریقهاو تشت از طلا و نقره و زمرد بهشت حاضر کردند و برای حضرت آمنه شربت ها از بهشت آوردند که او بیاشامد . ان حضرت را بعد از ولادت به آبهای بهشت غسل دادند و به عطرهای فردوس معطر کردند .

حق الیقین ص27

معجزات ولادت پیامبر صلی الله علیه و آله

در روز ولادت آن حضرت هر بتی که در هر جای عالم بود به رو رد افتاد و چهارده کنگره از ایوان کسری فرو ریخت . دریاچه ساوه که آن را می پرستیدند خشک و بدل به نمک زار شد . در وادی ساوه که سالها بود کسی آب در آن ندیده بود آب جاری شد . آتشکده فارس که هزار سال خاموش نشده بود ، در شب ولادت آن حضرت خاموش شد . علم کاهنان و سحر ساحران باطل گردید ، و طاق کسری از میان به دو نیم شد که تا امروز نمایان است .

امالی صدوق ص 361-360 و حلیه الابرار ج1 ص23 و بحارالانوار ج 15ص 257و . . . . .

هنگام ولادت آن حضرت این ندا از آسمان شنیده شد جاءالحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا

سوره اسراء آیه 81 و بحارالانوار ج 15ص274و . . .

خصوصیات حضرت صلی الله علیه و آله

هرگز مگس بر بدن آن حضرت نمی نشست . هرگاه چشم مبارکش خواب بود دلش بیدار بود ، و میدید و میشنید ، چنانکه در بیداری میدید و میشنید . حضرت از قفای خود چنان میدید که از پیش رو میدید . بر هر حیوانی که سوار میشد هرگز پیر و لاغر نمیشد . آن حضرت حماری به نام یعفور داشتند . هر زمانی که فرماان میداد فلان مرد را حاضر کن ، به در خانه اش میرفت و سر بر در میکوفت و به اشاره او را حاضر می ساخت .

قلائدالنحور ج ربیع الاول ص110-112

از خصوصیات ولادت پیامبر صلی الله علیه و آله آن بود که ختنه کرده و ناف بریده و پاک از آلایش خون وغیره متولدشد . همچنین در وقت ولادت از پا به زیر آمد نه از سر . هنگام ولادت رو به کعبه به سجده افتاد وچون سر از سجده برداشت دست به سوی آسمان بلند کرد و به وحدانیت خداوند و رسالت خود اقرار نمود ، وسپس نوری از او ساطع گردید که مشرق و مغرب عالم را روشن نمود .

حق الیقین ص26

معجزات حضرت صلی الله علیه و آله

پیامبر معجزات بسیاری داشت که از جمله آنها نمونه هایزیر است .

1- مستجاب شدن دعای ایشان در زنده شدن مردگان و بینا شدن کوران و شفا یافتن بیماران

2- سخن گفتن ان حضرت با حیوانات

3- آگاهی بر همه لغات و قدرت بر سخن گفتن به همه آنها

4- مهر نبوت بر پشت مبارکش جای گرفته بود و نور ان بر نور آفتاب زیادتی می کرد .

5- آب از میان انگشتان مبارکش جاری شد ، به قدری که جمعی سیراب شدند .

6- سنگریزه در دست مبارکش تسبیح می گفت ، و مردم می شنیدند .

7- وجود مقدسش در آفتاب سایه ای نداشت .

8- هرگاه آب دهان مبارک به چاهی می افکند در آن چاه برکت به هم می رسید و پر از آب می شد . آب دهان مبارک را به هر صاحب دردی می مالید شفا می یافت .

9- دست مبارک آن حضرت به هر طعامی که می رسید با برکت می شد و از آن طعام جماعت کثیری را سیر می کرد .

10- هر گاه بر زمین نرمی راه میرفت جای پایش نمی ماند .

روز ولادت آن حضرت روز شریف و با برکتی است که از قدیم الایام صالحین از آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم حرمت آن را نگاه داشته اند ، و حق آن را ادا کرده و روزه گرفته اند . کسی که روز 17 ربیع الاول را روزه بگیرد ، خداوند متعال ثواب یکسال روزه را به او می دهد . در این روز صدقه دادن و زیارت مشاهد مشرفه و انجام خیرات و مسرور کردن اهل ایمان مستحب است .

مسار الشیعه ص30

 

امام صادق سلام الله علیه هفت پسر و چهار دختر داشتند که عبارتند از : امام موسی کاظم سلام الله علیه ، اسماعیل ، عبدالله ، محمد دیباج ، اسحاق ، علی عریضی ، عباس ، ام فروه ، اسماء و فاطمه .

مناقب آل ابیطالب ج4 ص280

در شمایل آن حضرت گفته اند : آن حضرت میانه قد و افروخته رو و سفید بدن و کشیده بینی و موهای ایشان سیاه و مجعد و بر گونه ایشان خال سیاهی بود .

مناقب آل ابیطالب ج4 ص280 و بحارالانوار ج 47 ص 9

/ 1 نظر / 36 بازدید
پریسا

ممنونم ازت . اما بازم منتظرم[قلب]