سالم‌ترین شیوه طبخ ماهی

اصولا ماهی‌ها منابع بسیار خوبی از امگا3 هستند و ماهی آزاد دریای خزر نیز از مهم‌ترین منابع غذایی آن به حساب می‌آید . امگا3 جزو اسیدهای چرب مفید و مورد نیاز بدن است که فواید بسیاری را به همراه دارد ؛ مثلا خانم‌هایی که در دوران بارداری یک تا دو وعده در هفته ، ماهی مصرف می‌کنند ؛ در مقایسه با خانم‌هایی که در دوران بارداری ، ماهی (و به ویژه ماهی آزاد) را در برنامه غذایی هفتگی خود قرار نداده‌اند بچه‌هایی با IQ بالاتر به دنیا می‌آورند که البته این به شرطی است که ماهی فاقد آلودگی جیوه باشد . در عین حال ، افرادی که در رژیم هفتگی‌شان ماهی آزاد را به عنوان عضوی ثابت می‌گنجانند ، 50 درصد کمتر از افرادی که ماهی نمی‌خورند دچار حملات قلبی می‌شوند . حتی تحقیقات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به التهابات مفصلی با مصرف ماهی آزاد به طور چشم‌گیری شاهد کاهش التهابات هستند ، به طوری که نیاز به مصرف کورتون در این بیماران به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کم می‌شود .

اما سوال اینجا است که ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد چه تفاوتی با سایر ماهی‌ها دارند ؟ در پاسخ باید گفت که ماهی‌ها به دو دسته چرب و معمولی تقسیم می‌شوند . در ماهی‌های چرب ، چربی (امگا3) در تمام قسمت‌های گوشت و اندام ماهی پخش شده اما در گروه دوم ماهی‌ها ، این چربی اغلب در کبد تجمع یافته و به این دلیل است که ماهی‌های چرب اهمیت پیدا می‌کنند .

اما نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنم ، طریقه طبخ این ماهی‌ها است . متاسفانه اکثر خانواده‌ها ماهی را در روغن فراوان سرخ می‌کنند و این در حالی است که همین ماهی آزاد که منبع بسیار خوبی از امگا3 محسوب می‌شود و نقش مهمی را در جلوگیری از تصلب شرایین ایفا می‌کند با سرخ شدن ، نه تنها خواص خود را تا حد چشم‌گیری از دست می‌دهد بلکه با رفتن این روغن مضر به عمق گوشت ماهی خطر سکته‌های قلبی و مشکلات قلبی و عروقی افزایش می‌یابد و اینجاست که مصرف ماهی آزاد نقشی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نخواهد داشت .

از این رو ، بهترین روش برای طبخ ماهی آزاد ، کبابی کردن ، بخارپز کردن و گریل کردن آن است . در ضمن ، بسیاری از خانواده‌ها با این مشکل مواجه‌اند که فرزندانشان از خوردن ماهی امتناع می‌کنند و متاسفانه این بچه‌ها در دوران بزرگسالی با کمبود امگا3 و مشکلات ناشی از آن روبه‌رو می‌شوند . برای حل این مشکل توصیه می‌شود که خانواده‌ها با استفاده از تغییر شیوه‌های طبخ ، ذایقه بچه‌ها را به مصرف ماهی عادت دهند و کودکان خود را از همان دوران طفولیت به خوردن ماهی تشویق کنند .

 

/ 1 نظر / 19 بازدید
دیانا کیانمنش

دل من لوح سپیدی است که با خط درشت روی آن جمله ای حک شده است "یادگاری آزاد! بنویسید هر آن چیز که در دل دارید" دیانا کیانمنش هستم سلام دوست قدیمی و با معرفت سابق من باید مثل گذشته از نبودن طولانی مدتم عذر خواهی کنم و از همراهی و معرفت شما تشکر اومدم بگم که دوباره برگشتم با یه وبلاگ جدید اینبار دیگه خبری از تبلیغات درش نیست کاملا شخصیه دوست دارم بیای و بازم مثل سابق بهم سر بزنی و دوستای خوبی باشیم اگه گفتی اسم وبلاگم چیه؟؟ موضوعش چیه؟؟ منتظرتم حتما بیا راستی سال نو مبارک دیانا کیانمنش