نفاوت مغز زنان و مردان

مزیت‌های مغز زنان بر مردان

ارتباط عاطفی : ایستموس در زنان ضخیم‌تر از مردان است و همین ارتباط قوی‌تر بین دو نیمکره مغز می‌تواند دلیل موفقیت زنان در برقراری ارتباط عاطفی از طریق زبان باشد .

مهارت گفتاری : کورتکس(قشر مخ) زنان 15 تا 20 بزرگتر از قشر مخ مردان است . این بخش از مغز ، مسئول عملکردهای اولیه‌ای مثل سخنرانی ، حرکت و استنباط و احساس است . به طور کلی ، زنان دارای دانسیته عصبی بیشتری در ناحیه قدامی مغز می‌باشند که این دربرگیرنده اعمالی چون برنامه‌ریزی ، قضاوت و زبان می‌شود .

احساس درد : زنان نسبت به درد واکنش‌های عمیق‌تر و شدیدتری از خود بروز می‌دهند . بنابراین درد بیشتری در مقایسه با مردان احساس می‌کنند .

حافظه : زنان به طور متوسط 7/5 امتیاز در حافظه بالاتر هستند . زنان دارای دید محیطی بهتری می‌باشند که بـه آن‌ها کمک می‌کند اتفاقات پیرامون مـنـزل خـود را زیـر نـظـر گـرفـتـه و خـطـر در حـال نـزدیـک شدن به خانه را شنـاسایی کنند . مـغـز زنـان قـادر اسـت دامـنـه اطـلاعات وسیع‌تری را رمزگشایی کند . زنان با ارزش‌ترین اطلاعات را برگزیده و آن را به نسل بـعد انتقال می‌دهند .

تکمیل وظایف : زنان دارای گوش تیزتری می‌باشند و هنـگام صحبت کردن از واژه‌های بیشتری استفاده می‌کنند و در تکمـیل و اتـمام وظـایف به طور مستقل ، بهتر از مردان می‌باشند .

مرور اطلاعات : زنـان تمایل دارند تا اطلاعات را بارها و بارها در مغزشان مرور کنند .

عدم تقسیم کار بین دو نیمکره : هر دو نیمکره راست و چپ مغز زنها با هم روی مشکلات کار می کنند و تقسیم کار بین آنها صورت نگرفته است .

کپی برداری مسئولیت‌ها : اگر یکی از نیمکره‌های مغز زنی آسیب ببیند ، نیمکره دیگر قادر به کپی کردن تمامی قابلیت‌های نیمکره تخریب شده است و می‌تواند مسئولیت تمامی کارهای زندگی او را به عهده بگیرد .

تمرکز : زنان موضعی می‌اندیشند و بر روی جزئیات و نکات ظریف تمرکز می‌کنند .

پیروی از دیگران : زنـان تـمـایل دارند از عقاید پیشنهادی دیگران پیروی کنند . ارزیابی آنان از خودشان در سطح پایین‌تری از مردان می‌باشد .

رضایتمندی در زندگی : زنان برای خانواده و فرزندان ارزش قائل می‌باشند .

تحمل درد : زنان درد و کار یکنواخت را بهتر از مردان تحمل می‌کنند .

زنان بـیشتر بـه سـلامتـی خود اهمیت می‌دهند . لذا مردان دو برابر زنان بیمار می‌شوند

خواهان شنونده : وقتی زنان مشکلاتشان را بـا مـردان در میان می‌گذارند ، دنبال راه حل نمی‌گردند ، بلکه آن‌ها نیاز دارند تا فردی به حرف‌هایشان گوش دهد .

مزیت‌های مغز مردان بر زنان

اندازه مغز : مغز مردان از نظر فیزیکی بزرگ‌تر است ، زیرا اندازه مغز با اندازه بدن مرتبط است . میزان سلول‌های مغز مردان 4 درصد بیشتر از زنهاست و مغز آنان 100 گرم سنگین‌تر است .

علوم و دانش : بخش سفید مغز مسئول ارتباطات درونی مغز است . این بخش ، همه آنچه را که مغز فرا گرفته است ، سازماندهی می‌کند . هر چه ارتباطات بخش سفید مغز بیشتر باشد ، فرد باهوش تر است و توانایی سازماندهی ، توجه به جزئیات ، ارتباطات فضایی و حل مشکلات در او بیشتر خواهد بود . ماده خاکستری مربوط به هوش عمومی در مردان بیش از 6 برابر زنان است .

ذخیره اطلاعات : مردان قادر می‌باشند تا اطلاعات را طبقه بندی کرده و در مغزشان ذخیره کنند . مـردان قـادر هستـند تــا مسیر حرکت خود را به خاطر بسپارند .

عدم تغییر وضعیت : مغز یک مرد در مقایسه با مغز یک زن ، مدت زمان بیشتری احتیاج دارد تا تغییر وضعیت بدهد . هنگامی که خانمی با همسرش مشغول گفتگو درباره مسائل مادی و اقتصادی است و ناگهان بخواهد از احساساتش صحبت کند ، می‌بینند که همسرش حوصله این کار را ندارد؛ زیرا به همان سرعت نمی‌تواند از وضعیتی به وضعیت دیگر تغییر جهت دهد .

تفکر کامل : مردان موقعیت‌ها و اوضاع را به طور کلی درک می‌کنند و تفکر کلی و جـامع دارند .

ریسک پذیر : مردان سازنده و خلاق می‌باشند . آن‌ها ریسک پذیـر بـوده و به دنبال تجربه‌های جدید می‌باشند .

اعتماد به نفس : مردان در تفکرات و اعمالشان استقلال دارند و بیشتر از عملکرد خودشان رضایت دارند .

رضایتمندی در زندگی : مردان برای شغل مناسب و موفقیت در کارها ارزش قائل اند .

پنهان کردن احساسات : مردان و زنان دارای حس حسادت یکسان هستند ، اما مردان بهتر می‌توانند این حس را پنهان سازند .

/ 0 نظر / 15 بازدید