بهترین دم‌کردنی‌ها برای رفع سرماخوردگی

معجون های جادویی فصل سرد :

 در مکتب طب ایرانی ، محور اصلی علائم و پیگیری روند درمان براساس نوع ترشحات مجاری تنفسی فوقانی تعریف می شود . منشأ اصلی این ترشحات مغز است و آنچه از مسیر بینی و چشم خارج می شود ، «زکام» نام می گیرد و ترشحاتی که به حلق و مجاری تنفسی تحتانی ریخته می شود ، «نزله» نام دارد .

نکته بسیار مهم و اساسی آن است که بر اساس این تفکر باید تدابیری به کار برد که در روزهای نخست سرماخوردگی که خلط رقیق است ، آن را غلیظ نماییم و برعکس در روزهای نهایی یا هنگام بروز عوارضی چون سینوزیت چرکی و وجود اخلاط غلیظی که دفع آنها مشکل است ، خلط را رقیق و آماده دفع کنیم .

از منظر این طب ، با توجه به اینکه زکام و ترشحات بینی و چشم ، یکی از راه های دفع مواد ناسالم از بدن افراد است ، چنانچه کوتاه باشد و منجر به ایجاد عوارض دیگری در بدن نشود ، نباید جلوی آن گرفته شود . البته در صورتی که فرد مبتلا به سرماخوردگی به علائمی هم چون تب و بدن درد شدید ، چرک گلو و دیگر علائم عفونت باکتریال دچار شود ، حتماً باید تحت درمان سریع پزشک قرار گیرد و به جز موارد ساده بیماری ، از خود درمانی باید پرهیز کرد .

علائم بیماری در مراحل اولیه سرماخوردگی (نزله گرم) بیشتر شامل ترشحات رقیق و آبکی بینی و حلق ، سوزش و خارش گلو و حلق ، سرخی چشم ها ، التهاب حلق و گرفتگی بینی و صدا است . چنانچه فرد مبتلا به سرماخوردگی از قوای جسمانی مناسبی برخوردار و آبریزش بینی و سرماخوردگی وی بدون علائم عفونت باکتریال باشد ، بهتر است در طول مدت بیماری از سوپ و آش های ساده و گرم استفاده نماید و از مصرف نابجای آنتی بیوتیک ها پرهیز کند . با این اوصاف ، بهتر است غذای اصلی در سه روز نخست ، تنها سوپ جو رقیق با حبوبات بسیار اندک و سبزیجات فراوان باشد و بهتر است معده سبک نگاه داشته شود . در این زمان خوردن غذاهای سنگین ، منع شده است .

دم کرده گل گاو زبان به شرط ترش نبودن ، به خصوص در شروع علائم سرماخوردگی ، به همراه کمی لیمو عمانی و مقدار کمی عسل یک دمنوش مناسب است . در نزله گرم (ترشحات رقیق و آبکی از بینی در ابتدای سرماخوردگی) ، ریختن روغن های با طبع سرد مانند روغن بنفشه و روغن کدو ، در بینی نیز توصیه می شود . اگر میزان ترشحات و رقت آن زیاد بود ، می توان سبوس گندم را در سرکه خیسانید و خشک شده را دود کرد و دود آن را استنشاق نمود . در صورت ریزش زیاد ترشحات به حلق ، غرغره کردن آب انار یا آب عدس (آبی که عدس در آن پخته شده) یا پوست و تخم خشخاش یا ترکیبی از آنها مفید است . استحمام با آب ولرم در نزله گرم بسیار مفید است .

از ترکیبات مناسب برای نزله گرم (پودر زکام گرم) ، عناب ، سپستان و تاجریزی ( یک و نیم واحد) ، به دانه (یک واحد) و گل بنفشه ، نیلوفر آبی ، شاتره و برگ کاسنی (دو واحد) است که می توان آنها را مخلوط و نیمکوب کرد و روزانه دو تا سه نوبت پس از جوشاندن آن را میل نمود .

دم کردنی ها

دم کرده پونه کوهی و آویشن شیرازی در فصل پاییز و زمستان بسیار مناسب بوده ، خاصیت ضد عفونی کنندگی داشته و برای سرماخوردگی نیز بسیار مفید است . این دمنوش را می توان با مقداری عسل مخلوط نموده و روزانه چند نوبت میل نمود .

کدو حلوایی

برای سرماخوردگی های ساده در فصل سرد ، کدو حلوایی یک درمان مناسب است که می تواند به صورت بخار پز به همراه کمی پودر نبات و دارچین مصرف شود . کدو حلوایی منبع مناسب ویتامین E ، C و بتاکاروتن است که همه آنها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند .

زنجبیل

زنجبیل تازه از جمله گیاهان دارویی است که تاثیر فوق العاده ای در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در فصول سرد دارد . این گیاه خاصیت ضد باکتری و ضد ویروسی داشته و یکی از بهترین محرک ها برای تقویت و افزایش توان سیستم ایمنی و دفاعی بدن محسوب می شود . این گیاه را می توان به عنوان مواد اولیه برای تهیه غذا در وعده های روزانه استفاده کرد و یا آن را به صورت دمنوش مصرف نمود .

شیرین بیان

مصرف ریشه گیاه شیرین بیان یکی از داروهای مناسب برای درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی است . توصیه می شود مقدار اندکی از ریشه شیرین بیان با اندکی آب جوشانده ، سپس آن را با کمی عسل مخلوط کرده و نوشید . (البته تعیین میزان مصرف شیرین بیان باید با نظر پزشک انجام شود ، زیرا زیاده روی در مصرف گیاه شیرین بیان عوارضی جدی را به دنبال دارد)

جوشانده

از دیگر داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی ، جوشانده گیاهان اسطوخودوس ، پونه ، نعناع و آویشن می باشد . برای تهیه جوشانده این گیاهان بهتر است میزان مساوی از هر گیاه را در ظرفی ریخته و دو لیوان آب به آن اضافه کنید . پس از جوشیدن آن را در چندین نوبت بنوشید .

آش

مصرف آش های ساده مثل اسپیدبا (اسفیدباج) برای بهبود حال افراد در این مرحله از سرماخوردگی می تواند مناسب باشد که به راحتی با استفاده از برنج ، جعفری و گشنیز ، کمی تره و شنبلیله ، بال و گردن مرغ ، کمی روغن زیتون ، مقدار کمی نمک ، زردچوبه یا زعفران ، زیره و در صورت تمایل مقداری کدو آماده می شود .

درمان سرفه

جهت کنترل سرفه های خشک ، می توان یک قاشق غذاخوری به دانه را در یک لیوان آب خیساند تا حالت ژله ای پیدا کند و هر چند ساعت یکبار ، یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید . دانه های به را در دهان نگهدارید و لعاب آن را قورت دهید .

بهتر است در فصول سرد و به خصوص در موارد شک به بیماری سرماخوردگی از مصرف نوشیدنی های سرد اجتناب کرد .

نوشیدن یک تا دو لیوان دم کرده دارچین در طول روز سیستم دفاعی بدن را نسبت به ابتلا به سرماخوردگی و زکام مقاوم و ایمن می کند . در ضمن در نزله سرد (سرماخوردگی طول کشیده با ترشحات غلیظ و لزج ، که به سختی از مجاری تنفسی جدا می شود و می تواند بیشتر به رنگ سفید و کمتر به رنگ های زرد و سبز و تیره باشد) نیز از بهترین دمنوش ها است .

در این مرحله از بیماری ، طب ایرانی پیش از هر چیز برای رقیق کردن و دفع اخلاط غلیظ بدن دست به کار می شود . بدین منظور ، از بیمار خواسته می شود که سر خود را بپوشاند و حتی آن را با کمک حوله ای که گرم شده ، گرم نگاه دارد . استفاده از بخور ترکیبی از گیاهان دارویی شوید ، بابونه ، بومادران و آویشن و مرزنجوش برای درمان نزله سرد بسیار مفید و مناسب است .

همچنین نوشیدن یک فنجان از جوشانده صاف شده از این ترکیب ، هر چند ساعت یکبار ، نیز به بیماران مبتلا به نزله سرد توصیه می شود . در کنار این موارد استفاده از غذاهای سبک از قبیل حریره سبوس گندم (تهیه شده از آب ، سبوس گندم ، نشاسته ، کتیرا ، روغن بادام و شکر و همچنین مصرف مغز بادام ، روغن بادام شیرین و کره گاو) نیز توصیه می شود . همین طور نوشیدن جوشانده ای که از گیاهانی چون زوفا ، ریشه شیرین بیان و انجیر تهیه شده باشد ، برای نرم کردن سینه مبتلایان به نزله سرد که خلط های غلیظ دارند ، مفید است .

http://www.bibaknews.com/fa/news

/ 0 نظر / 56 بازدید