با کودکان چگونه رفتارکنیم ؟

پنج جمله خوب برای کودکان

۱) خـودت تـصـمـیم بگیر : کودک و دوستش در اتاق مشغول بازی هستند . سر و صدای آنها باعث اذیت و آزار شماست ، بهتر است بگویید : "بچه ها تصمیم بگیرید یا بی سر و صدا بازی کنید ، یا از اتاق خارج شوید . " اگر بعد از ۵ دقیقه هنوز سر و صدا ادامه داشت ، بگویید : "خوب می بینم تصمیم گرفتید که از اتاق بیرون بروید . " این جمله ، شما را از داشتن نقش منفی نجات می دهد ، زیرا آنها می دانند این تصمیم آنها بوده که منجر به این نتیجه شده است . به این ترتیب کودک مسئول عمل خودش است .


۲) من تو را دوست دارم ولی این کار تو را نمی پسندم : اگر می خواهید لفظی را به کودک بیاموزید ، کار خوب و بد را برایش مشخص کنید . به او بیاموزید ما کار خوب و کار بد داریم ، نه بچه خوب و بچه بد . هدف از وضع قوانین ، آموزش رفتارهای مناسب است نه تنبیه کودک . اگر چه به رفتار ناپسند او اعتراض می کنید ولی محبت خود را به او قطع نمی کنید .


۳) از تو می خواهم مشکل مرا حل کنی : اگر کودک کاری را انجام می دهد که باعث رنجش شماست ، به او بگویید که دچار مشکل شده اید . مثلا به او بگویید : "صدای بلند تلویزیون باعث می شود دچار سردرد شوم" و ازاو بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند . در این صورت او که خود را دشمن شما نمی بیند خود را موظف می داند کاری انجام ندهد که برای شما مشکل آفرین باشد . اگر به رضایت خاطر شما اهمیت دهد ، رفتار بد را خاتمه خواهد داد .


۴) احساس تو را درک می کنم : وقتی کودک عصبانی است جملاتی را به کار می برد تا دیگران را متوجه احساس خود کند . مثلا می گوید : "از تو متنفرم" یا "خیلی بدی . " این تنها جملاتی است که همه ذهن او را پرکرده . شما می توانید به او کمک کنید تا جمله مناسب را به کار ببرد .


۵) آیا دوستت چیزی گفته که واقعیت ندارد و تو عصبانی شده ای؟ : " افراد متفاوت ، نـیازهای متفاوتی دارند . اغلب کودکان در اعتراض به والدین می گویند : "عدالت را رعایت کنید و منصف باشید" و این جملات زمانی مطرح می شوند که کودک می خواهد وسیله خاصی برایش تهیه شود؛ صرفاً به این دلیل که برای برادرش تهیه شده است . باید به کودکان بیاموزیم "انصاف و عدالت این است که هر فرد ، هر چه را نیاز دارد تهیه کند . اگر شما به عینک نیاز داری و خواهرت به کفش ، هر کدام وسایل مورد نیاز خود را خریداری خواهید کرد و این است اجرای عدالت . گمان نمی کنم زمانی که خواهر شما به عفونت گوش مبتلاست و آنتی بیوتیک مصرف می کند لازم باشد شما هم آنتی بیوتیک مصرف کنی"!


۷ جمله ناخوشایند برای کودکان


۱) مناسب سن خودت رفتار کن ! گاه والدین به رفتار کودک انتقاد می کنند ، زیرا آن رفتار تأثیر بدی بر بزرگترها داشته است . در صورتی که رفتار کودک ، نشان دهنده احساس درونی اوست و والدین وظیفه دارند احساس کودک را درک کنند . کودک ۶ ساله ای که نمی داند چه می خواهد و گریه می کند ، یا کودک ۴ساله ای که از محدود شدن در صندلی اتومبیل ناراحت است و گریه می کند ، هر دو متناسب سنشان عمل می کنند؛ اگر چه ما انتظار داریم رفتار آنها ما را آزار ندهد . به جای اینکه به کودک بگویید "مناسب سن خودت عمل کن" بگویید : "به نظر می رسد خیلی عصبانی هستی" ، "می دانم وقتی چنین اتفاقی برایت افتاده بسیار ناراحت شده ای" این جملات به کودک آرامش می دهد و شرایط را قابل تحمل خواهد کرد .


۲) شوخی کردم : دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می کند ولی در واقع به شدت مخرب است . هنگامی که کودک عصبانی است ، خندیدن به او باعث می شود احساس بدتری پیدا کند . شما به عنوان والدین کودک وظیفه دارید او را حمایت کنید نه اینکه باعث اذیت و آزار او شوید . اگر چنین منظوری ندارید هنگامی که کودک ناراحت است شاد نباشید .

 

۳) چـرا مـثـل . . . نـیستی؟ با مقایسه کـودکـان ، آنـهـا احـسـاس مـی کـنـنـد در مرتبه پایین تری قرار گرفته اند و این راه مناسبی برای وا داشتن آنها به فعالیت نیست . زمانی که کودک خود را پایین تر از دیگری احساس کند ، روحیه خود را می بازد و دست از فعالیت خواهد کشید . شما باید ضعف و قوت کودکان را بپذیرید و آنها را بر اصلاح رفتار خودشان تشویق کنید .

 

۴) ندو و گرنه می افتی ! علی رغم تمام توجه شما به محافظت از کودک ، به کار بردن این نوع جملات باعث می شود کودک بیفتد ، زیرا به او القا می کنید منتظرید که او به زمین بخورد و این برای کودکی که تلاش می کند مستقل باشد بسیار مضر است . بهتر است در این موارد بگویید : "قبل از دویدن از محکم بودن بند کفش هایت مطمئن باش . " در این صورت شما در مورد اشکال کفش صحبت کرده اید نه ناتوانی کودک .


۵) چی بهت گفتم ؟ چرا سوالی را می پرسید که خودتان جواب را می دانید؟ انتظار دارید کودک چه پاسخی بدهد؟ وقتی می پرسید : لباست را کجا پرتاب کردی؟ لبخندی موذیانه می زند و می گذرد . اگر از رفتار او رنجیده اید بگویید : "من متاسفم که مجبورم برای بار سوم تکرار کنم که لباست را روی چوب لباسی آویزان کن . "


۶) به تو قول می دهم که . . . : به کودکان باید نه وعده داد و نه وعده از آنها گرفت . روابط ما با فرزندانمان باید بر اساس اعتماد و اطمینان باشد .


وقتی پدر و یا مادر برای تأیید گفته خود مجبور است وعده بدهد ، یعنی دارد اقرار می کند که "وعده داده نشده اش" اعتبار ندارد و قابل اعتماد نیست . وعده ها باعث می شوند که توقعات غیرواقعی در کودکان به وجود بیاید . وقتی به کودک وعده داده می شودکه او رابه باغ وحش ببرند ، او آن وعده را یک تعهد به حساب می آورد و فکر می کند که براساس این تعهد ، در روز موعود نه باران خواهد بارید ، نه اتومبیل عیب و ایرادی پیداخواهد کرد و نه خود او مریض خواهد شد .


 از طرفی نباید از کودکان وعده گرفت که درآینده رفتاری خوب داشته باشند یا رفتار بدشان را اصلاح کنند . وقتی کودک وعده ای ناخواسته می دهد ، وعده ای که متعلق به خود او نیست ، در واقع چکی بانکی می کشد که در آن بانک اصلاً حساب ندارد . ما نباید مشوق و محرک این قبیل اعمال فریب آمیز باشیم .


۷) آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم ؟ پدر یا مادری که در استفاده از سخنان نیشدار و طعنه آمیز استعداد ذاتی دارد ، خطر و تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید . این پدر یا مادر جادوگری است که از واژه ها استفاده می کند و با بیان این واژه ها ، مانعی در برابر ایجاد ارتباط موثر برقرار می کند و مانع از پدید آمدن رابطه ای مثبت بین پدرومادر با کودک می شود . " آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم ؟ مگر تو کری ؟ پس چرا گوشت به من نیست؟ . . . "


این پدرو مادرها شاید ندانند که سخنان طعنه آمیز و کنایه دار جملاتی هستند که برخوردی متقابل طلب می کنند . این پدر و یا مادر آگاه نیست که با این اظهار نظرهای توهین آمیز ، کودک را تحریک کرده و ذهن او را از نقشه های خیالی انتقام ، پر می سازد ودر نتیجه باعث مسدود شدن راه ارتباطی بین خود او و کودکش می شود .

/ 0 نظر / 17 بازدید