زندگانی امام جواد (ع)

امام نهم شیعیان حضرت جواد (ع) در سال 195هجری در مدینه ولادت یافت . نام آن بزرگوار محمد و معروف به جواد و تقی است . القاب دیگری مانند رضی و متقی نیز داشته ولی تقی از همه معروف‌تر است .

امام محمد تقی(ع) هنگام وفات پدر 8 ساله بود و پس از شهادت جانگداز حضرت رضا(ع) مقام امامت به فرزند ارجمندش حضرت جوادالأئمه (ع) انتقال یافت .

مأمون خلیفه عباسی که همچون سایر خلفای بنی عباس از پیشرفت معنوی و نفوذ باطنی امامان معصوم و گسترش فضایل آنها در بین مردم هراس داشت سعی کرد پسر امام رضا را تحت مراقبت خاص خویش قرار دهد .

ازدواج

مأمون نخستین کاری که کرد ، دختر خویش ام الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (ع) درآورد تا مراقبی دائمی و از درون خانه ، بر امام گمارده باشد .

دلیل دیگری که مأمون دختر خود را به ازدواج امام درآورد ، کشاندن امام به سمت خود بود ، چرا که تصور می‌کرد امام با این وصلت مجذوب مادیات و جاه و مقام شده ، قداست وی خدشه‌دار و از راه اصلی منحرف ، شیعیان متفرق شده و مأمون خود قوی می‌شود .

مأمون همچنین می‌خواست با این وصلت علویان را از اعتراض و قیام بر ضد خود باز داشته ، خود را دوستدار و علاقمند به آنان نشان دهد و البته باید در نظر داشت امامان از آنجا که از آینده اطلاع دارند ، هیچ کاری را بدون آگاهی انجام نمی‌دهند ، امام جواد نیز بخوبی از دسیسه‌های مأمون آگاه بود و با علم به وصلت با دختر وی رضایت داد .

برای پذیرش این وصلت از سوی امام دلایلی ذکر شده است ، از جمله اینکه: حفظ شیعیان از جمله دلایل امام محمدتقی(ع) برای این وصلت بوده است ، امام با وجود آگاهی از حیله و نیرنگ مأمون به این وصلت رضایت می‌دهد تا شیعیان را از دسیسه‌های کینه‌توزانه مأمون حفظ کند . امام اگرچه تن به این ازدواج داد ، اما شواهد تاریخی گواه این حقیقت است که مأمون نتوانست به حیله‌های از پیش تعیین‌‌شده خود دست یابد .

دوران امامت

امام جواد(ع) در سال 203 هجری قمری پس از شهادت پدرش امام رضا(ع) ، در سن هشت سالگی ، به امامت رسید دوران هفده ساله امامت او با حکومت مأمون و معتصم ، خلفای عباسی ، همزمان بود .

هنگامی که امام رضا(ع) به دعوت مامون از مدینه به توس رفت امام جواد(ع) که کودک بود ، مانند دیگر افراد خانواده حضرت رضا(ع) در مدینه ماند و در سال 202 هجری قمری برای دیدار پدر به مرو رفت و سپس به مدینه بازگشت .از ویژگی‌های بارز و شناخته شده امام ، جود و بخشش آن بزرگواراست .

سفر حج و شهادت

امام جواد(ع) به سفر حج رفت و از آنجا به مدینه بازگشت و تا پایان خلافت مأمون در آن شهر ساکن بود . پس از مرگ مأمون به دستور معتصم عباسی ، در سال 220 هجری قمری ، به همراه همسرش ام الفضل ، به بغداد رفت و بنابر برخی روایت‌ها به دستور معتصم مسموم شد و در همان سال به شهادت رسید .

امام نهم آخر ماه ذیقعده سال 220 هجری به سرای جاویدان شتافت . مزار مطهر وی در کاظمین است .

/ 0 نظر / 20 بازدید