9 دشمن زندگی زناشویی از دیدگاه روانشناسی ازدواج

1-    تلویزیون

تلویزیون قاتل عشق است . در این مورد هیچ شکی نداشته باشید ! حتی کاملا توصیه می شود که شام خوردن جلوی تلویزیون را قدغن کنید . هر شب غذا خوردن جلوی تلویزیون به همراه گویندگان نمی‌گذارد حواستان به همسرتان و فرزندانتان باشد ، از آن گذشته آن‌قدر جلوی تلویزیون به تماشای فیلم مشغول بوده‌اید که وقتی به رختخواب می‌روید‌ ، حتی دیگر وقت ندارید با هم حرف بزنید و از حال یکدیگر باخبر شوید . تنها چاره کار این است که این دشمن را از زندگی عاشقانه بیرون بیندازید ! برای آنکه در این کار زیاد سخت‌گیری نکرده باشید‌ ، می‌توانید موافقت کنید که در هفته‌ ، بعضی از شب ها تلویزیون خاموش باشد . البته فراموش نکنید که تلوزیون در رابطه ی میان والدین و فرزندان نیز بعضا نقش های مخرب زیادی دارد .

2-    خانه‌نشینی

ممکن است به خاطر تلویزیون و یا بنا به دلایلی ، دیگر بیرون نروید ! البته حتما لازم نیست که رستوران های آنچنانی بروید و یا از همسرتان چنین انتظاری را داشته باشید . چرا که به هر حال اصل قضیه این است که شما اوقاتی را با هم و به بهترین شکل سپری کنید . حالا می توانید غذایی که در منزل تهیه کرده اید را به پارک ببرید و یا اینکه اگر می توانید به رستورانی که در آن خاطره های خوشی داشته اید ، بروید . فراموش نکنید که نباید با هزینه تراشی های بی مورد ، به گونه ای متحمل هزینه بشوید که دیگر نخواهید به رستوران بروید . اگر هم به سینما علاقه دارید و از آن لذت می برید ، می توانید با تفاهم بر روی فیلم خاصی ، از تماشای آن لذت ببرید . فراموش نکنید که صله ی رحم را همواره در برنامه های خودتان بگنجانید . مبادا طوری رفتار کنید که ببینید دیگر از گردش‌های دونفره و شب نشینی‌های رمانتیک خبری نیست ! باید دوباره آن حال و هوا را به ‌دست ‌آورید و به اتفاق یکدیگر از خانه بیرون بزنید ! حالا که به تازگی از شر تلویزیون خلاص شده‌اید ، سعی کنید که توجه به همسرتان ، تلوزیون جدید شما باشد !

3-    ساعات اضافی

دیگر دیر از سر کار به خانه برنگردید ! نه تنها برای خودتان وقت ندارید بلکه علاوه بر آن خستگی و عصبانیت‌تان را با خود به خانه می‌آورید‌ که حقیقتا هیچ کار خوشایندی برای فرزندان وهمسرتان نیست ! تنها کافی‌است که کار ، تمام زندگیتان را به‌خود مشغول کند ، به سرعت تنها موضوعی می‌شود که از آن در خانه حرف می‌زنید . بس کنید ! سعی کنید به حد کافی زود به خانه برگردید تا قبل از شام کمی وقت برای خودتان و یا با هم بودن داشته باشید . به شرطی که طبق همان اصل اول ، در این مدت جلوی تلویزیون ولو نشوید ! و خصوصا برای آنکه توجه بیشتری به یکدیگر داشته باشید ، هر ازگاهی کار را از یاد ببرید . به عنوان مثال می توانید تصور کنید که هر گاه به خانه بر می گردید ، همانطور که جوراب های خودتان را از پایتان خارج می کنید ، تمام مسائل فکری بیرون از خانه تان را هم از ذهنتان خارج کرده و آن ها را درون جوراب هایتان بریزید .

4-    رسیدگی به وضع ظاهر

فکر نکنید چون دیگر زن و شوهر هستید و چندین سال از زندگی مشترکتان می‌گذرد ، باید نسبت به وضع ظاهرتان بی‌خیال شوید ! چرا که در روایات اسلامی هم نسبت به این که هر کدام از زن و شوهر خودش را برای همسرش آراسته کند ، تاکیدات و سفارشات بسیار فراوانی وجود دارد . پس بهتر است که دست از شوریدگی و نا‌مرتب بودن بردارید ، موهایتان را ژولیده و درهم رها نکنید ، از ریخت ‌و ‌پاش‌کردن در خانه خودداری کنید و به‌خودتان برسید ! همسرتان مطمئنا شما را همانگونه که هستید دوست دارد ، با این‌حال چرا سعی نمی‌کنید خود را به بهترین شکل نشان دهید؟ به این ترتیب به او نشان می‌دهید که حضور او و تاثیری که بر او می‌گذارید برایتان مهم است !

5-    بی‌توجهی

یکی دیگر از دشمنان بزرگ زن و شوهرها‌ ، بی‌توجهی است . در اینجا منظور از توجه کردن گل خریدن و یا هدیه دادن نیست بلکه تنها نگاه کردن به همسرتان است که گاهی می تواند خیلی بیشتر از آنچه که تصور می کنید ، تاثیر خوبی در زندگی تان بگذارد . زمانی‌که همسرتان آرایشگاه رفته و یا کت جدیدی خریده است به او توجه نشان دهید ؛ به‌خصوص زمانی ‌که او را شیک و زیبا می‌بینید و یا وقتی‌ که او با تعریف‌های بجا و مناسبش شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد ، از او تعریف کنید . زیرا تعریف و تمجید‌ها همیشه خوشایند هستند‌ ، اما تنها زمانی‌که درست و بجا به‌کار برده شوند .

6-    حسادت مفرط

دست از پاییدن و سین‌جین کردن همسرتان بردارید زیرا زندگی مشترک براساس اعتمادی دو جانبه بنا می‌شود . شک و بدگمانی‌های بیش از حد شما‌ ، در نهایت او را به ستوه آورده و به سمت فرد دیگری هل می‌دهد ! پس مواظب باشید که با دست خودتان ، عشقتان را نابود نکنید .

7-    خانواده همسر

نه ، مطمئنا تمام خانواده‌های همسر آنگونه که در فیلم‌ها به‌صورت منفی نشان داده می‌شوند ، نیستند . پس سعی کنید که از تلقین منقی به ذهنتان کاملا دوری کنید و این باور را در خودتان تقویت کنید که تفاهم بین همسر و خانواده شما اغلب می‌تواند گرم و صمیمانه باشد . اما نکته مهم آن است که بدانید زمانی‌که این تفاهم به حد کافی وجود دارد‌ ، چیزی را به همسرتان تحمیل نکنید . چنانچه احساس می‌کنید که همسرتان از رفت‌وآمد‌های آخر هفته کم‌کم خسته می‌شود به او اصرار نکنید آخر هر هفته برای ناهار با خانواده شما باشد و البته این قاعده در مورد میهمانی‌های همکاران و دوستان قدیمی نیز صدق می‌کند .

8-    نبود برنامه

تشکیل خانواده به معنای گذراندن زندگی بدون در نظر‌گرفتن آینده نیست . شما باید به اتفاق هم آینده‌تان را بسازید . از برنامه‌های کوتاه‌مدت (مکانی که تعطیلات را در آنجا می‌گذرانید ، خرید اتومبیل و . . .)گرفته تا برنامه‌های بزرگتر (بچه‌دار شدن ، عازم شهر دیگری شدن و) بی‌درنگ در مورد آینده‌تان و اینکه چگونه با آن روبه‌رو می‌شوید فکر کنید . این عمل روابط شما را منسجم‌تر و شور و شوق پیش‌روی در زندگی را در شما شعله ور می‌کند !

9-    سکوت

مطئنا عدم‌گفت‌وگو برای زندگی زناشویی مضر است . این امر بنا به دلایل مختلف اغلب ناشی از کمبود وقت و یا بی‌توجهی زن و مرد نسبت به یکدیگر است که در بالا از آنها نام برده‌ایم . با این‌حال ، معمولا گفت‌وگو میان زن و مرد صورت می‌گیرد ، اما هیچ‌یک از طرفین به حرف‌های یکدیگر گوش نمی‌دهند . . . در این حالت ، موضوعی را با هم مطرح کنید و سعی کنید حقیقتا حرف طرف مقابل‌تان را بفهمید . درصورت نیاز ، بی‌درنگ از یک روان‌درمانگر کمک بگیرید . البته ناگفته نماند که متاسفانه بعضی از زن و شوهرها ، حرف هایی می زنند که اگر سکوت کنند و آن ها را نگویند ، بسیار برای آن ها بهتر است . . . پس حالا تصمیم و تشخیص آن که چگونه سکوت زندگی را بشکنید ، با خودتان است .

 

/ 0 نظر / 9 بازدید