شمربن ذی الجوشن (لعنة الله علیه)

اگر چه اول با امیرالمومنین علی بن ابیطالب بیعت نمود و در جنگ صفین در لشگر آن حضرت بود و ضربتی از سپاه شام خورد و مجروح شد او بعدا به گروه خوارج پیوست و در کوفه مسکن کرد و در آن شهر به روایت حدیث پرداخت . او همیشه کینه آل علی را در دل داشت و منتظر فرصت مناسبی بود تا این کینه و عقده های دلش را بیرون بریزد .

سال 61 هجری قمری که حرکت امام حسین علیه السلام به سمت عراق شد ، شمر اخبار این حرکت را دقیقا پی گیری می کرد . جاسوسان او مسیر حرکت امام را تا ورود به کربلا ، برای او گزارش میدادند . در تاریخ این واقعه عظیم ، شمربن ذی الجوشن از طرف دولت وقت و دشمنان اسلام ، چند جا نقش اساسی داشت .

1-    از جمله افرادی بود که "عبیدالله بن زیاد" حاکم کوفه ، او را برای پراکنده کردن مردم کوفه از اطراف مسلم بن عقیل ، یار باوفای حسین بن علی ، به دارالاماره فرستاد .

2-    زمانی که عمربن سعد ، فرمانده لشگر کوفه در نامه ای برای حاکم کوفه نوشت که حسین بن علی حاضر شده که یا برگردد و یا به یکی از سرحدات کشور اسلامی برود "عبیدالله حاکم کوفه" نظر داد که باید پذیرفت ولی وقتی شمر از این نامه مطلع شد ، او را منع کرد و گفت که اگر حسین بن علی خود را تسلیم نکند و برود ، بعدا قدرتمند می شود . پس بهتر است الان که در چنگ شما گرفتار است ، نگذارید برود . عبیدالله هم نظر شمر را قبول کرد او را فرمانده سپاه با 4000 جنگجوی زبده کرد و همراه با نامه ای به طرف عمربن سعد فرمانده کوفه در کربلا فرستاد ، تا از حسین بخواهد که یا تسلیم شود و یا به جنگ تن در دهد و به دنبال این نامه ، گفت ای عمر سعد ، اگر اینکار را انجام نمی دهی از لشگر ما کناره بگیر و لشگر را به شمربن ذی الجوشن واگذار .

3-    اوج جنایت و شقاوت این مرد از روز عاشورا دهم محرم سال 61 هجری در کربلا است . در آن روز او فرمانده پیاده های لشگر کوفه بود و جنایات بسیار را مرتکب شد . زمانی هم که بسیاری از اصحاب امام حسین شهید شدند ، دشمنان امام ، به طرف خیمه ها حمله کردند و شمر فریاد زد که آتش بیاورید تا خیمه ها و اهلش را بسوزانم . در این موقع امام علیه السلام در مقابل شمر فرمود: ای پسر ذی الجوشن ، خدا ترا به آتش دوزخ بسوزاند . وای برشما ، اگر دین ندارید لااقل آزاد مرد باشید و بعد حضرت خواستند که تا من زنده ام به حرم من تعرض نکنید که شمر از کلام امام شرم کرد و برگشت .

4-    این جنایتکار ، در آخرین ساعتهای روز دهم محرم ، زمانی که امام علیه السلام جراحت های زیادی در سر و بدن داشتند ، دستور داد تا حضرت را از پشت ، تیرباران کردند و سپس آن خبیث کثیف ، با چکمه و خنجر برهنه بر سینه فرزند رسول خدا نشست و سر مقدس حضرت را از تن جدا کرد .

5-    او بعد از شهادت امام و همه یاران حضرت ، می خواست خیمه گاه خاندان وحی را آتش بزند و علی بن حسین ، زین العابدین را به قتل برساند که دیگران مانع شدند .

6-    در میان مورخین اتفاق نظر است که کسی که به فرمان عمربن سعد ، سرهای مقدس شهداء کربلا را نزد "ابن زیاد" برد ، او بود و از طرف ابن زیاد هم ، سرهای شهداء را مجددا به همراه چند نفر دیگر ، نزد یزید حاکم وقت شام برد .


پایان زندگی شمربن ذی الجوشن (لعنة الله علیه)

زندگی سراسر ننگین و کثیف این مرد ، زمانی که مختار ثقفی در سال 66 هجری برای خونخواهی ابا عبدالله الحسین قیام کرد ، شمر از کوفه فرار کرد . یکی از غلامان مختار ، به دنبال او رفت ولی شمر با ترفندی او را کشت و بعد به قریه دیگری فرار کرد و از آنجا هم باز به قریه «کلتانیه» تا اینکه سپاهیان مختار در آن جا ، او را محاصره کردند . یاران شمر همگی پا به فرار گذاشتند . خود او هم فرصت نکرد تا لباس رزم بپوشد ، پارچه ای به خود پیچید و با نیزه در مقابل سپاه مختار ایستاد تا اینکه از پای در آمد . بعضی گویند که جسم او را نزد سگان انداختند و بعضی گویند که او را دستگیر کردند ، گردنش را زدند و بر بدنش اسب تاختند و سر او را ، مختار نزد "محمد بن حنفیه" فرستاد . اقوال دیگری نظیر اینها هم هست . نام قاتل او "ابن ابی الکنود" است که به زندگی پلید و لعین او در سال 66 هجری قمری خاتمه داد .

منابع :

منتهی الامال ج1 ص 594

امالی شیخ طوسی ج1 ص 250

مقاتل الطالبین 118

/ 1 نظر / 16 بازدید
زهرا

اَللّهُمَّ خُصَّ اَنْتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنّى وَ ابْدَاءْ بِهِ اَوَّلاً ثُمَّ الثّانِىَ وَالثّالِثَ وَ الرّابِعَ اَللّهُمَّ الْعَنْ يَزيدَ خامِساً وَ الْعَنْ عُبَيْدَ اللَّهِ بْنَ زِيادٍ وَ ابْنَ مَرْجانَةَ وَ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ اَبى سُفْيانَ وَ آلَ زِيادٍ وَ آلَ مَرْوانَ اِلى يَوْمِ الْقِيمَةِ سلام ایام شهادت امام حسین (ع) را به شما تسلیت میگویم. از شما دعوت میکنم تا در ختم قرآن کریم هدیه به امام حسین (ع) و شهدای کربلا شرکت کنید