آغاز ولایت و امامت منجی عالم بشریّت

نهم ربیع الاول ، نه تنها نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام است ، بلکه آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه نیز به شمار می آید . در سال روز نهم ربیع الاول که یادمان آغاز امامت ولی عصر علیه السلام است .

روز جمعه ، هشتم ربیع الاول سال 260 هـ . ق ، امام حسن عسکری علیه السلام پس از این که نماز صبح را خواندند ، بر اثر زهری که هشت روز قبل معتمد به ایشان خورانده بود ، به شهادت رسید . این حادثه در شرایطی روی داد که امام یازدهم افزون بر این که مانند پدران خود زمینه را برای غیبت آماده کرده بود ، شب پیش از شهادتشان ، دور از چشم مأموران خلیفه ، نامه های بسیاری به شهرهای شیعه نشین فرستادند . خبر شهادت امام در سراسر شهر سامرا پیچید و مردم به احترام او عزاداری کردند . به گفته مورخان ، در روز شهادت امام علیه السلام ، سامرا به صحرای قیامت تبدیل شده بود .

بر اساس گفته شیخ صدوق ، خود امام زمان علیه السلام با کنار زدن عمویش جعفر که قصد نمازگزاردن داشت ، بر بدن پدر بزرگوارش نماز خواند .

حکومت عباسی از مدت ها پیش بر اساس سخن رسول الله صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام مبنی بر این که مهدی فرزند امام حسن عسکری علیه السلام است ، امام یازدهم را زیر نظر داشت و مراقب بود تا فرزندی از ایشان نماند ، ولی امام یازدهم با پنهان نگه داشتن خبر ولادت فرزندش این نقشه را باطل کرده بود . پس از شهادت امام علیه السلام کم کم خبر فرزندی به نام مهدی علیه السلام پخش شد و تلاش چند باره خلیفه عباسی برای یافتن امام مهدی علیه السلام به نتیجه نرسید .

مسأله خلافت و امامت در اسلام ، تنها بر اساس لیاقت و شایستگی افراد بوده و سن و سال هیچ تأثیری نداشته است . پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله در سال سوم هجرت بعد از دعوت خویشان خود به اسلام ، علی علیه‏السلام را که نوجوانی پیش نبود به خلافت و وصایت منصوب کرد .

عثمان بن سعید ، نائب اول امام علیه السلام بود و با آغاز غیبت ولی عصر علیه السلام نامه های حضرت را به شیعیان می رساند . از همین زمان بود که شیعیان برای نخستین بار طعم غیبت را چشیدند . آغاز غیبت صغرا مصادف با آغاز امامت حضرت مهدی علیه السلام بود تا مردم آرام آرام با مفهوم تلخ و دردناک غیبت آشنا شده ، بتوانند تا آن زمان که به اشتباه خود پی می‌برند و به وظایف خود در برابر امامان آگاه می‌شوند ، همچنان دیندار بمانند .

در دوران غیبت صغرا چهار نایب خاص ، امر وساطت میان امام علیه السلام و شیعیان را به عهده داشته و چنان‌که خواهیم دید ، همه آنها معروف و سرشناس بوده‌اند . آنان احکام دین را از وجود اقدس امام زمان علیه السلام گرفته و در اختیار شیعیان می‌گذاشتند . سؤالات [کتبی و شفاهی] ایشان را به حضور امام زمان علیه السلام برده و سپس پاسخ را به شیعیان می‌رسانیدند و همچنین ، وجوه شرعی شیعیان را با وکالتی ، که از امام داشتند ، می‌گرفتند [و به حضرت تحویل می‌دادند یا با اجازة ایشان مصرف می‌کردند] آنان جمعی بودند که امام حسن عسکری علیه السلام در زمان حیات خود عدالتشان را تأیید فرمود و همه را به عنوان امین امام زمان علیه السلام معرفی کرد و بعد از خود ، ناظر املاک و متصدی کارهای خویش گردانید ، و آنها را با نام و نسب به مردم معرفی نمود . اینها ، همه دارای عقل ، امانت ، وثاقت ، دِرایت ، فهم و عظمت بودند .

ما معتقدیم که عشق سرخواهد زد

بر پشت ستم کسی تبر خواهد زد

 

سوگند به هر چهار آیه نور

سوگند به زخمهای سرشار غرور

 

آخر شب سرد ما سحر می گردد

آشوب جهان فتنه سر می گردد

 

چشمان زمین ز عشق تر می گردد

مهدی به میان شیعه بر می گردد

 

تفسیر بلند ذوالفقار است این مرد

انگار بهار در بهار است این مرد

 

با تیغ حسین در نیام آمده است

انگار علی به انتقام آمده است

 

ای سید سبز پوش من یا مولا

ای مرد علم به دوش من یا مولا

 

برگرد هنوز بی قرارت هستند

یک عده عجب در انتظارت هستند


آن مرد که بوی سبز باران می داد

آن پیر که روح بر جماران می داد

 

می گفت که عاقبت کسی می آید

از نسل علی دادرسی می آید


اما تو نیامدی بهارانم رفت

افسوس دگر پیر جمارانم رفت

 

طفلان نجیب بیشه ها شیر شدند

مردان غریب جبهه ها پیر شدند


یک عده به ذکر توبه تطهیر شدند

یک عده ز دوریت زمین گیر شدند


برگرد که بر بهارمان می خندند

یک عده به انتظارمان می خندند


دستان سیاهی که به خون آلوده است

گویند که انتظارتان بیهوده است


افسوس کسی نیست بیا داد برس

ای صاحب ذوالفقار به فریاد برس

 

امواج دلت آبی دریای غریب

غربتکده ات کجاست مولای غریب


غربتکده ای که بوی دریا دارد

صد خاطره از غربت زهرا دارد

 

برگرد علی چشم به راه است هنوز

اسرار دلش در دل چاه است هنوز

 

آن چاه پر از ستاره را پیدا کن

آن سینه پاره پاره را پیدا کن

/ 0 نظر / 29 بازدید